RSB Golf

Unioptica

SolarVenti

Hotel Tamisa Golf

Kiropraktisk klinik

i-charge

Muebles Piramides Puerto

Nykredit

Caixa Bank

OmegaZen

Runway

Jyske Bank

Ubrique by Carlsson

Albatros Travel

Scan Transport

Intercargo Scandinavia A/S

Dancon

Loft Roomers

FERIEBOLIG-SPANIEN.DK

Arctic Group

Private investment

Team Nordic

Los Robles de León

Boconcept

Da Bruno

Clinica Dental

Energynordic

Casa Danesa

Rincón Rent

Scan Dental

M21

Simzar Estates

Cayet

Kaas & Kirkemann

Autocares Diego Moral

Pulzrejser

La Peña de Dinamarca - En supporterklub af Málaga CF, med mange aktiviteter på Costa del Sol og i Spanien - Medlem af Federación De Peñas Malaguistas

Bekymret borgmester

1

Sheik Al-Thani ødelægger Malaga CF

 SponsorBanner1

Borgmesteren for vækstbyen Malaga, Francisco de la Torre, ses ofte på lægterne til La Liga-bold på Estadio La Rosaleda. Således også på denne pivkolde mandag aften siddende midt imellem de to ældste sønner af klubejer Sheik Al-Thani, da Malaga CF tabte bundopgøret til Espanyol med 1-0 – Barcelona-mandskabets første sejr på udebane i denne sæson. Og hjemmeholdets femte nederlag her.
Et selskab, der ikke kan behage førstemanden for en by i Spanien i rivende udvikling. Al-Thanis misrable drift af Malaga CF en forfærdelig kontrast. Han er er med sin gældsætning af Malaga CF og inkompetente drift en skamplet for byen. Før matchen mod Espanyol undsagde den legendariske træner Michel ham for tredje gang i denne sæson. Forstærkninger her i januars transfervindue er allerede gået klubbens næse forbi på grund af sendrægtighed fra sheiken, der befinder sig i hans hjemby Doha i Qatar. Således går Porto-forwarden Bueno rundt i Malaga efter vel overstået lægetjek og papirerne OK fra Porto uden at ja fra Al-Thani. Malagas sportschef, Mario Husillos, må også føle sig godt og grundigt til grin.

2

I denne atmosfære skal Malaga-holdet ramt af tre væsentlige skader så fungerer. Efter straks fra start helt udækket at have ladet den tidligere Malaga-spiller Darder scorer kampens eneste mål tilkæmpede det sig hovedparten af spillet og de fleste målchancer, men stort set uden hoved og hale i spillet. Kun Keko (nr. 20) præsterede på højre flanke ivrigt og tilfredsstillende. Nyerhvervelsen fra 2. divisionsklubben Lugo, Miquel, gjorde det acceptabelt i centerforsvaret, mens den ellers så dynamiske Iturra, nu 33 år og vendt tilbage fra Malaga CFs succesfulde Champions League-hold i sæsonen 2012-13 fra mexicansk fodbold, havde det vanskeligt på midtbanen sammen med den iltre anfører Recio.
Træner Michel lod disse spillere komme på banen:
Roberto – Rosales, Hernandez, Miquel og Gonzalez – Iturra og Recio – Keko (Juanpi 69. min.), Penaranda (Borja Castro 59. min.) og Chory Castro (Ontiveros 69. min.) – En-Nesyri.
På bænken uden at komme i kamp:
Prieto (målmand), Ricca, Baysse, Rolon og Kuzmanoviz.
Skadede:
Rolan, Torres og Juan Carlos.
Ikke udtaget:
Mula og Cecchine – sidstnævnte udlejet.
En klar svækkelse med topscorer Rolan fortsat på skadeslisten.
I næste weekend starter anden halvdel af La Liga. For Malaga CF i baskerlandet mod Eibar. Holdet ligger andensidst i La Liga med fem point op til pladsen, der ikke giver nedrykning.
Godt ser det på ingen måder ud.

3Debutanten Miquel slidder i et par modspillere.

Øverst en bekymret borgmester, Francisco de la Torre, mellem klubejer Al-Thanis to sønner.De sidder i øvrigt begge i klubbens bestyrelse.

I midten Iturra i hans come-back kamp for Malaga CF.