Dancon

Muebles Piramides Puerto

Albatros Travel

Casa Danesa

Caixa Bank

Cayet

HolaBank

La Cuenta Vinos

Arctic Group

Unik Care

Cafe La Vida

Malaga Holiday Homes

Vikingos City

Mogens Dahl Kiropraktisk Klinik

Clinica Dental

Los Robles de León

Advokatspanien.dk

Unioptica

Hello Sun

Designa

Viking IPTV

Victoria

CCTL Home Stores

Advokat Mona Davidsen

Energynordic

Kaas & Kirkemann

Private investment

Advice Spain

Bocaccio

Rincón Rent

BoConcept

Hotel El Puerto

Sanum Physiotherapy

Doctor Reinhard

Nordic Muebles

Holbæk Caranvancenter

La Peña de Dinamarca - En supporterklub af Málaga CF, med mange aktiviteter på Costa del Sol og i Spanien - Medlem af Federación De Peñas Malaguistas

FØLG MALAGA OP I LA LIGA

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Triumf og gråd

1 1

DA MALAGA GRÆD

 SponsorBanner

Først græd de af glæde. Så af pinsel. Fodboldklubben Málaga CF sendte byen på den anden ende i klubbens hidtil eneste Champions League-sæson i 2012/2013. Vi har mødt en af de personer, der oplevede den følelsesmæssige rutchetur fra nærmeste hold. Fodboldkommantoren José Manuel Velasco.

Af Nicklas Vinde

- Jeg græd. Det var så følelsesladet. Jeg var der jo i professionelt sammenhæng og skulle fortælle hele Spanien om det. Men jeg kunne ikke. Havde jeg været en af de journalister, der dækker Real Madrid eller FC Barcelona, som er vant til disse store scener, ville jeg nok have reageret anderledes. Men jeg var ikke vant til det. Vi journalister, der fulgte Málaga, havde så meget hjerte med i dækningen af holdet den sæson, at vi slet ikke kunne styre vores følelser den aften i Dortmund, fortæller José Manuel Velasco på sit kontor hos radiostationen Onda Cero i hjertet af Málaga.

Opgøret var det afgørende i kampen om en semifinale-plads i verdens fineste klubturnering. Den historie vender vi tilbage til.

Kontoret er tapetseret med minder. Minder med Málaga CF. Fotografier, der illustrerer rejsen fra Tercera División og helt frem til Champions League-kvartfinalerne. Minder fra det sidstnævnte er helt klart det, der fylder mest. Alverdens genstande med UEFA Champions League-logo står fremme på skrivebordet eller er hængt op med tegnestifter på opslagstavlen. Ud af 27 år som sportsjournalist stikker otte måneder ud som de bedste i José Manuel Velascos liv.

Billede 2
José Manuel Velascos opslagstavle på radiostationen Onda Ceros kontor i Málaga er overdækket med Champions League-minder og akkrediteringer fra de store kampe.

Han har viget sit liv til dækningen af Málaga CF for radiostationen Onda Cero og er i hele Spanien kendt som stemmen fra La Rosaleda. Aldrig har han sendt så mange følelser ud gennem højtalerne som i sæsonen 2012/2013. Året, hvor Champions League-karavanen kom forbi den spanske sydkyst.

 SponsorBanner1

Fra grus til glamour
For at forstå disse følelser for en fodboldklub, skal vi måske begynde fortælling et halvt århundrede tilbage i tiden.

- Malaguismoen for mig begyndte allerede før, jeg blev født. Min mor var sat til at føde en søndag, men min far sagde til hende; "Du vover på at føde søndag, for der spiller Málaga." Så det gjorde hun ikke, fortæller José Manuel Velasco.

Kærligheden til klubben opstod allerede i barndoms- og ungdomsårenes. Dengang en anden af Málagas gyldne fodboldtider. Nogen gylden tid var det dog ikke for den andalusiske klub, da José Manuel Velasco som ung journalist i slut-80'erne begyndte at dække Málaga - dengang under navnet CD Málaga. Klubben gik fallit og røg helt ned i Tercera División - den fjerdebedste række.

- Det var en dramatisk tid. Ikke mindst for vi mediefolk. CD Málaga havde været referencen for vores by i mange år. Nu havde vi pludselig ikke et hold i Primera División længere. Det resulterede i, at mange sportsjournalister mistede deres job, for nu behøvede medierne ikke at have folk i Málaga længere.

I 1992/1993 opstod klubben Atlético Malagueño i Segunda B, og i 1994 blev det til det navn, vi kender i dag, Málaga CF. José Manuel Velasco var der med mikrofonen, da Atlético Malagueño rykkede op fra La Tercera til Segunda B. I 1997/1998 boede og arbejdede han i Madrid, men rejste i weekenderne hjem til Málaga for at reportere fra deres hjemmekampe.

 SponsorBanner5

Ofte, når de spillede på udebane rundt omkring i Andalusien, blev der spillet på grus og ikke græs, og der var hverken strøm eller tribuner. Der måtte således findes alternative løsninger, hver gang et radiosignal skulle sendes hjem. Som da han og en kollega sad på taget af en bil og kommenterede Málagas udekamp mod Granadas reservehold i den tredjebedste række.

Billede 1
Da Málaga spillede i de laverede divisioner var der oftest ikke pressefaciliteter, så bilen blev brugt både som batteri til radioudstyret og samtidig som både stol og skrivebord for kommentatorerne.

- Der var ingen strøm nogen steder, så vi måtte lade bilen stå tændt og trække strøm derfra, og så sendte vi hjem via en af de der gamle, store mobiltelefoner på størrelse med en kuffert, beretter Velasco..

Hver gang bolden røg ud over sidelinjen og over de betonvægge, der omkransede banen, havnede den direkte på togskinnerne.

 SponsorBanner4

- Jeg husker også engang i Alméria, hvor vi skulle transmittere en kamp. Vi var de eneste, der transmitterede kampene dengang, så der var dårligt sørget for os, men vi lærte at løse udfordringerne på nye og alternative måder hver gang. Vi skulle have trukket et kabel helt ude foran stadion og op over tribunen og lysmasterne ind til, hvor vi sad, men vores ledning var ikke lang nok, så vi måtte koble den sammen med en anden stump ledning, klubben havde liggende. Vi havde bare ikke noget til at koble dem sammen med, så vi fik Málaga CFs materialemand Miguel Zambrano (en institution i Málaga CF - engang både fysioterapeut og materialemand - den dag i dag stadig materialemand) til at komme med noget sportstape, som vi satte ledningerne sammen med. I pausen kom min kollega til at lave en uheldig bevægelse, der resulterede i, at vi kortsluttede strømforsyningen på hele stadion, og lyset slukkede. I mellemtiden holdt en bil ulovligt parkeret foran stadion, og det ville stadionspeakeren have sagt i pausen gennem megafonen, men i og med at strømmen var gået, virkede megafonen heller ikke. Så det endte med, at man ikke kunne give ejeren besked, og da ejeren kom ud efter kampen, havde politiet taget bilen med.

José Manuel Velasco fortsatte ufortrødent sit virke som øjenene på Málagas CFs vej tilbage til eliten. Så han var der naturligvis, da Segunda B blev til Segunda División i 1997/98. Og igen da holdet endelig kom tilbage til Primera División – også kaldet La Liga - i 1999, hvor det har været siden med et afbræk på to år i Segunda División fra 2006 til 2008.

Billede 4
Málaga rykker endelig tilbage i Primera División efter en årrække uden for det fineste selskab, og så indvaderede fansene banen på La Rosaleda.

- Jeg vil faktisk sige, at vi er heldige at have gennemlevet denne epoke. Denne transformation. Vi udviklede os i takt med klubben. Vi plejer at sige, at vi har modnet sammen med Málaga CF..

- Nu sidder vi kommentatorer i de flotteste, opvarmede og isolerede bokse med perfekt udsigt til banerne og med fuld forplejning. Så kan jeg godt tage mig selv i nogle gange at brokke mig over et manglende stik eller for små kabiner, men så tænker jeg bare tilbage på, hvad vi kom fra, siger fodboldkommentatoren fra Málaga.

 SponsorBanner2

'La Champions' indtager Málaga
Han var også med, da Málaga vandt UEFA Inter TOTO-Cuppen i 2002. Det var stort. Men intet kan sammenlignes med, da Málaga i 2012 kom med i Champions League - kongen af alle klubturneringer.

- Det var ubeskriveligt, da jeg hørte Champions League-hymnen for første gang. Vi kom fra at være en død klub til at kravle op i rækkerne, fra at reportere fra taget af en bil på grusbaner rundt omkring i Andalusien til at stå blandt holdene på Europas øverste hylde.

- Det løb koldt ned ad ryggen. Jeg fik gåsehud og tårer i øjnene, mens jeg tænkte på min far, der opfostrede mig med malaguismoen, og som ikke kunne opleve dette historiske øjeblik, fordi han var gået bort året forinden. Jeg tænkte på de af mine venner, der ikke havde fået billet til La Rosaleda og ikke kunne opleve dette historiske øjeblik. Det var store følelser. Det her er jo kun en ting for store klubber. For Real Madrid og FC Barcelona. Ikke for Málaga. Champions League var jo kun noget, man så på tv.

Stik imod alle odds satte debutanterne fra den andalusiske havneby alle de traditionsrige storklubber til vægs. I den første gruppekamp hjemme på La Rosaleda kværkede Malaga-spillerne Zenit Skt. Petersburg med 3-0 - to mål af den lokale knægt Isco fra Arroyo de la Miel, Benalmádena. Og de fortsatte uhæmmet. Endnu en 3-0'er blev det til ude mod Anderlecht, og så skulle det mytiske italienske hold AC Milan forbi Costa del Sol. Det blev ligeledes sendt hjem med et nederlag. Málaga vandt gruppen, og i 1/8-finalen skete det utænkelige. Holdet havde tabt 0-1 ude mod FC Porto, men hjemme på fortet La Rosaleda foran knap 30.000 ekstatiske malagueñoer, der samme sæson blev kåret til Spaniens bedste hjemmepublikum, vendte Málaga CF endnu engang tingene på hovedet. Ført an af den blot 20-årige lokale knægt Isco, der lavede endnu en perle og senere ville blive solgt til verdens mægtigste klub, Real Madrid.

 SponsorBanner3

I kvartfinalen ventede den navnkundige træner Jürgen Klopp og hans kulthold Dortmund. Efter 0-0 hjemme på Costa del Sol skulle det hele afgøres i returopgøret på det så ofte roste Westfalenstadion i det tyske Ruhr-distrikt. Da Eliseu bragte Málaga på 2-1 med knap ti minutter tilbage af kampen, var sensationen nærmest cementeret. Men på to frygtelige minutter i dommerens tillægstid, hvor Dortmund sjoskede to kontroversielle mål over stregen mod et rystende nervøst Málaga-hold, røg cheftræner-Manuel Pellegrinis mirakelmagere ud efter kvartfinalen i deres første og hidtil eneste optræden i fodboldens fornemste klubturnering.

- Jeg græd. Vi stod jo med begge ben i semifinalen. Men det tredje mål... Det var røveri. Jeg skulle stadig forholde mig professionelt og fortælle, hvad der lige var sket, men følelserne overgik mig. Andre kolleger, som dækker Barcelona og Real Madrid er mere vant til sådanne situationer, men vi, der dækker Málaga, gennemlevede denne periode meget intenst. Som jeg sagde til dig, så er jeg kommet på La Rosaleda, siden jeg var spæd. Det er en del af mit liv. Og..... Jeg græd... Jeg græd... Det var en smerte. Dybt inde i maven. Hele Málaga græd.

Billede 5
José Manuel Velasco ses yderst til højre på en af sine utallige arbejdsdage på Estadio de La Rosaleda.

Holdet fløj hjem til det sydspanske samme nat. Her skulle det vise sig, at hundredevis af fans modtog dem i lufthavnen ud på de allertidligste morgentimer - børn som gamle.

- Vi vendte hjem i tårer. Spillerne græd foran os. Det var så tragisk samtidig med, at det var historisk. Tænk, at Málaga havde været sekunder fra at gå i en Champions League-semifinale. Den tristhed, den uretfærdighed mod fodbolden og mod Málaga vil for evigt hænge ved, siger José Manuel Velasco, inden han slutter:.

- Ved siden af at få børn og blive gift har Málaga CF fået mig til at føle mine stærkeste følelser i mit liv. Málaga har sat sig i min sjæl. Det har fået mig til at grine, til at græde, til at føle mig bekymret. Det har givet mig den største tilfredsstillelse i mit liv. Der kommer et punkt, hvor min kone er nødt til at forstå det. Men ligegyldigt, hvor meget hun forsøger, så er det nogle følelser, vi bærer inden i os.

Billede 3
José Manuel på sit kontor, der er fyldt med minder fra en lang karriere med Málaga CF som stofområde.

Fodboldbilletter til Málagas kampe

Fodboldbilletter til Málagas kampe - kom til spansk topfodbold sammen med La Peña de Dinamarca